warsztaty i pracownie
26–27 VII – Maria Jenny Burniewicz: Tańczą we mnie siły ziemi i kosmosu. Od głoski do myśli, myślą do siebie, od siebie do innych, z innymi do świata. Poezja tańca na bazie eurytmii.
Koszt : 60 zł
Rąbki tajemnic
Spółgłoski – w nich odkrywamy ślady świata zewnętrznego.
One nam pokazują c o t a m s i ę d z i e j e – co wybucha, krzyczy, piszczy, płacze, prosi, mięknie, cichnie, skrada się, co króluje, trwa, przemienia się, nawiązuje ze mną kontakt... Każda głoska ma swoje niepowtarzalne cechy, zestaw kolorów, oddziaływanie.
Fragment pewnej rozmowy:
„Co próbujesz robić jako eurytmista?
– Próbuję te jakości, które należą do obszaru duszy uczynić widzialnymi
Próbuję pokazać je w ruchu. Eurytmia to nieustanne usiłowanie pokazania innego wymiaru. Sposób eurytmii na osiągnięcie tego celu jest unikalny.
Nie można tego zrobić w żadnej innej formie sztuki.”
100 lat!
Właśnie minęło sto lat od powstania Eurytmii. Na początku XX w. wiele osób rozglądało się za nowym wyrazem artystycznego ruchu. Nie wystarczał im już nieco usztywniony balet. Pojawiły się ważne nazwiska reprezentujące świeży powiew, między innymi Isadora Duncan i jej „taniec wyzwolony”, Emile J. Dalcroze i jego podejście do muzyki od strony uważności, inteligencji i wrażliwości oraz Martha Graham ze swym dramatyzmem bazujący na wnikliwym poznaniu ciała. W tym czasie do R. Steinera zwrócono się po wskazówki na przeniknięcie ruchu duszą. Tu pierwsze wskazówki także odnosiły się do ciała – obserwuj jak chodzisz, jak się prostujesz, jak obejmujesz, czy możesz pisać palcami stóp, jakie mięśnie biorą w tym udział. Polecał studiowanie atlasu anatomii dla rzeźbiarzy, odkrywanie zasad działania ciała ludzkiego, uważne obserwowanie krtani. /Ten materiał przerabiany jest obecnie na I roku studiów eurytmicznych/. Potem zbadaj jak stoisz na ziemi, jak odczuwasz przestrzeń, jak się poruszasz gdy czujesz harmonię, a jak gdy jesteś zaniepokojony, gdzie w ciele odczuwasz siebie samego. Jak twój ruch wyraża żywioły, ich dynamikę, barwę, gęstość. Poczuj się postacią z ciekawego wiersza. Zobacz jakie prezentuje cechy/jakości, jakie słowo ją określa, jaki zestaw samogłosek i spółgłosek, jaki niesie w sobie rytm...
Eurytmia pojawiła się najpierw Niemczech, potem w Szwajcarii, Holandii. Obecnie znana jest już na całym świecie. W centrum jej zainteresowania jest Słowo i Dźwięk muzyczny. Jak sama jej nazwa wskazuje – istotny dla eurytmii jest pięknie, poprawnie, harmonijnie poukładany Rytm.
Instrumentem do poznawania świata słowa i dźwięku jest sam człowiek – jego myśli i uczucia wychodzące naprzeciw Poznawanego i jego wola ukazania tego w Ruchu.
Maria Burniewicz zwana Jenny – magister wychowania muzycznego, instruktor muzyczny i teatralny, dyplom Akademii Eurytmii w Hadze. Pracuje w zawodzie eurytmistki, z wykorzystaniem wcześniejszych doświadczeń z obszaru działań teatru alternatywnego, wzbogacona o własną twórczość muzyczną.
Mieszka w Olsztynie.