Polski   English
A A A
  • fot. Magdalena Kumorowicz
    fot. Magdalena Kumorowicz

warsztaty i pracownie


22 lipca
Rafał Urbacki i zespół Gatunki chronione:
coaching ruchowy „co to za godzilla?“
koszt: 30 zł


Coaching z gatunkami chronionymi „co to za godzilla?”
Coaching ruchowy będzie skoncentrowany wokół zagadnienia związanego z pojęciem prezentacji i reprezentacji tożsamości performera za pośrednictwem jego ciała i historii. Uczestnicy będą mogli spróbować co w praktyce znaczą pojęcia choreografii krytycznej, takie jak: „alternatywna motoryka”, „normatywny habitus ruchowy”, „punctum w tożsamości ruchowej”, „translacja ciała na ciało”, „graniczność doświadczenia” i in. obcobrzmiące pojęcia. ekipa „gatunków chronionych” postara się, żeby coaching ten dał wam okazję do zadania nowych pytań dotyczących waszego ciała i zajmowanego przez nie miejsca w kulturze w sposób przyjemny dla nas wszystkich, a bez zbędnej emfazy akademickiej w myśl, że subiektywne doświadczenie jest najciekawsze. Coaching adresowany do każdego, kto lubi ruch i lubi o nim rozmawiać, a przez to chce rozwinąć być może nową perspektywę na społeczeństwo i ten tak zwany „przełom społeczny w sztukach performatywnych”.

Rafał Urbacki – ur. w 1984 roku na Górnym Śląsku reżyser, choreograf. Studiował m.in. reżyserię dramatu w PWST im. L. Solskiego w Krakowie i kulturoznawstwo na UŚ w Katowicach. Autor projektów tożsamościowych, społecznych i partycypacyjnych, m.in. Mt9,7 [On wstał i poszedł do domu] (Stary Browar, Poznań 2010), Mover (Śląski Teatr Tańca, Bytom 2010), W Przechlapanem (Instytut Teatralny, Warszawa 2012), stypa (Teatr Ósmego Dnia, Poznań 2012), kto podskoczy jest pedałem, hej (Inicjatywa Pomada, Warszawa 2012), Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci (Teatr Fredry, Gniezno 2014), Gatunki chronione (z A. Czerwińskim, Teatr Rozbark, Bytom 2014), Serce robotnika napędza praca (z A. Czerwińskim, Teatr Rozbark, Bytom 2014), Kształt rzeczy (Muzeum Śląskie, Katowice 2015). Choreograf w spektaklach m. in. duetu Strzępka/Demirski – Tęczowa Trybuna 2012 (Teatr Polski, Wrocław 2011), musicalu Położnice szpitala Św. Zofii (Teatr Rozrywki, Chorzów 2011), W imię Jakuba S. (Teatr Dramatyczny, Warszawa 2011), Courtney Love (Teatr Polski, Wrocław 2012) oraz R. Rychcika - Dwunastu gniewnych ludzi (Teatr Nowy, Poznań 2012) i in. Od czterech lat porusza się bez użycia wózka inwalidzkiego dzięki opracowaniu autorskiej metody ruchu. Obecnie mieszka w Katowicach.

O projekcie Gatunki chronione: to projekt łączący dwie formy, projekt mówiący o różności i równości bez nachalnej dydaktyki. Gatunki są dynamiczne, nieustannie poszukują języka, w którym mogą opowiedzieć o swoich alternatywnych ciałach tu i teraz: w zastanym czasie i w danych im okolicznościach przyrody. Z początku był to projekt opowiadający o ciałach i o tym, jak się na nie patrzy. Z biegiem czasu Gatunki stały się interdyscyplinarną opowieścią o tożsamościach, o poszukiwaniu prawdy o sobie w nie do końca przygotowanym na nasze przyjęcie świecie. Gatunki chronione stanowią projekt społeczny, który dzięki formule kino dokumentalne + taniec, zaprasza w progi rezerwatu każdego, nawet najdziwniejszego widza.

Strony: « Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... 17 Następna »