Polski   English
A A A
  • projekt graficzny plakatu: Joanna Kaczmarczyk
    projekt graficzny plakatu: Joanna Kaczmarczyk

program


19 lipca sobota

18.00
ośrodek teatralny Węgajty

ZWIERZEnie – wizualna refleksja na temat relacji człowiek – zwierzę, przygotowana przez grupę artystyczną FAŁDY (Olsztyn) i gości. Spotkanie z Anną Drońską

Grupa artystyczna FAŁDY powstała w 2012 roku w pracowni struktur wizualnych na Wydziale Sztuki w Olsztynie. Podstawowym założeniem działalności Grupy Artystycznej FAŁDY jest rozpatrywanie i analizowanie współczesnej rzeczywistości na podstawie konfrontacji interdyscyplinarnych, w oparciu o działania twórcze i projekty artystyczne.

Specyfika działalności grupy jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę głębokiej analizy mentalnej procesów rozwoju współczesnego świata, jego bezrefleksyjnej komercjalizacji i industrializacji oraz idącym za nimi wzrostem nierówności i patologii społecznych. Proces inspiracyjny oparty jest na bieżącej analizie kierunków rozwoju współczesnych nauk (technologicznych, techno-biologicznych, społecznych, humanistycznych itp.) i wykazywanie za pomocą działań twórczych tych ich obszarów, które budzą kontrowersje i niepokój moralny. Obszar artystycznych penetracji grupy wkracza również w przestrzenie pozostające w cieniu przekonań światopoglądowych i religijnych, dotykając niejednokrotnie niewygodnych tematów tabu. Podejmowane w twórczości grupy kwestie kondycji ludzkiego gatunku wobec problemów ekologicznych, kwestii seksualności, cielesności, rodzicielstwa, wiary i religii, a także definiowanie na nowo pojęcia „człowiek", wobec rozpatrywanych podmiotów biologicznych i technologicznych jest kontynuacją rozwijającej się współcześnie myśli posthumanistycznej. Istotnym elementem twórczych poszukiwań jest wskazywanie miejsc w ludzkiej świadomości, gdzie tempo technologicznej i techno-biologicznej ekspansji świata nauki, spowodowało znaczący rozdźwięk między progresją samonapędzającej się maszyny postępu, a kondycją etyczno-moralną uczestniczącego w niej gatunku ludzkiego. Działania twórcze grupy Fałdy stanowią swoistą odpowiedź artystyczną na niedoskonałość systemów kształtujących świadomość współczesnego człowieka, stanowiących w dużej mierze odzwierciedlenie bezrefleksyjnej hybrydy finansowo-technologicznej powodującej ukierunkowywanie postępu na obszary rokujące uzyskanie wymiernych zysków, pozostających jednocześnie w oderwaniu lub w opozycji do wartości moralnych.

Specyfika działań w obrębie szeroko rozumianych struktur wizualnych daje nieograniczone możliwości w doborze środków, materiałów i form wykorzystywanych w procesie kreacji. Akt twórczy będąc podrzędnym wobec sfery refleksyjno-analitycznej, anektuje kontemplacje materiałowe, rozwiązania techniczne oraz proces poszukiwania i pozyskiwania materii. Operowanie formą, kolorem i fakturą jest integralną częścią tworzenia wizualnego przekazu. Warsztaty artystyczne, wystawy i prezentacje dokonań grupy są nieskrępowanym głosem i cenną refleksją młodych ludzi nad kondycją i ścieżkami rozwoju współczesnego świata.

Anna Drońska – studia na Wydziale Kształcenia Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Doktorat na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w 2006 r. Zajmuje się malarstwem, tkaniną eksperymentalną. Od 2006 r. pracuje w Katedrze Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Strony: « Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... 24 Następna »