Polski   English
A A A
  • projekt graficzny plakatu: Joanna Kaczmarczyk
    projekt graficzny plakatu: Joanna Kaczmarczyk

program


25 lipca piątek

16.00
wieś Węgajty

HAPPY JARMARK, w programie:

• Kapela Tarragońska

• Koło Fortuny – interaktywny storytelling Joanny Sarneckiej

Koło Fortuny i "Strrraszne opowieści" – to pomysł na włączenie słuchaczy, oraz samego Losu, do działania, do tworzenia zdarzeń. Za pomocą koła wybierane będą opowieści, piosenki, zagadki oraz jarmarczne fanty. Opowiadane historie będą różne, od literackich po zaczerpnięte z Internetu wspomnienia o czarnej ręce i historie o duchach. Koło fortuny – rekwizyt ze świata magii, tarota, potężnego Fatum, samo może budzić lęk, a jednak, z pomocą przyjdą zabawne opowieści, śmieszne i lekkie piosenki, zdeformowany świat nie będzie już straszył, zacznie raczej śmieszyć.

Pośród planowanych historii będą m.in. opowieść żydowska o Zalmanie Typiszu i jego pragnieniu nieśmiertelności, Siergieja Kozłowa opowieść o zającu, który wszystkiego się bał, wędrowna narracja o Czarnej Ręce, opowieści zasłyszane na ulicy, w autobusie, historie półprywatne, miłosne, straszne, a czasem krwawe.

Uwaga! Może pojawić się też zadanie dla uczestnika, by to on sam opowiedział jakąś strrraszną historię, którą usłyszał, albo wymyślił.

Z opowieściami przeplatać się będą piosenki – wyliczanki, ludowe pieśni miłosne i pogrzebowe. Będzie można wygrać organki oraz plastikowy szkielet, cukierka lub kwiatek z bibułki.

Warstwę muzyczną zapewnią akordeon, lira korbowa, mandolina i przeszkadzajki.
Opowiadać, śpiewać oraz akordeonić będzie Joanna Sarnecka,
na wszystkim innym zagra Maciej Harna.

Joanna Sarnecka – antropolog kultury, tańco-aktorka, bajarka. Brała udział w projektach teatralnych m.in. Czarna Mańka królowa przedmieścia teatru Scena Lubelska w reż. Dariusza Kunowskiego; Uziemione – spektaklu stworzonego wraz z kobietami – matkami dotyczącego doświadczenia porodu, nagrodzonego w 2011 przez Narodowe Centrum Kultury jako najciekawszy projekt animacyjny. Współpracuje także z Furu Fundacją, z którą przygotowała spektakl na Rok Tuwima Mamuna, czyli baba – dziwo (aktorka i współautorka scenariusza). Tańczy polskie tańce tradycyjne oraz butoh. Jako animatorka prowadzi zajęcia teatralne dla dzieci z małych beskidzkich wiosek. Pisze opowiadania i bajki. Przed 5 laty, wraz z muzykami grającymi muzykę tradycyjną, powołała do życia grupę Opowieści z Walizki, w której działa jako opowiadaczka i reżyserka. Tegoroczna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (projekt Spódnica ze wszystkich kwiatów świata – romski świat w opowieściach).

Maciej Harna – muzykolog, nauczyciel w szkole muzycznej I i II stopnia, wykładowca akademicki, ale przede wszystkim muzyk instrumentalista. Gra na gitarze, oud, rawapie oraz lirze korbowej. Prowadzi młodzieżową grupę lirniczą w Lesku. Założył i do dziś prowadzi zespół Orkiestra Jednej Góry MATRAGONA, z którym nagrał i wydał 4 płyty oraz otrzymał I nagrodę w konkursie Nowa Tradycja. Od kilku lat, wraz z zespołem organizuje letnie Otwarte Warsztaty Artystyczne pod Matragoną, w Balnicy, których celem jest inspirowanie do własnej twórczości oraz budzenie wrażliwości na Naturę.

• Rysowanie lasu wiązką – otwarty warsztat plastyczny Tadeusza Piotrowskiego

Tadeusz Piotrowski – studiował na Wydziale Malarstwa w Warszawie. Uprawia malarstwo i rysunek. Autor ponad stu tysięcy rysunków. Zajmuje się warsztatem malarskim Rembrandta. Studiuje techniki starych mistrzów. Odkrył sposoby przygotowania ptasich piór do pisania oraz rysowania. Opracował także technologię wytwarzania zagęszczanego na słońcu oleju w brytfance ołowianej. Odtworzył sposób, wykonywania lustrzanego gruntu gipsowego, który wielu technologów uważało za legendę. Głównymi tematami jego obrazów są Indianie oraz zagłada Matki Ziemi. W ramach ergoterapii uczy malarstwa w Centrum Pielęgnacyjno-Rehabilitacyjnym Niebieski Parasol, gdzie pracuje od 2000 r. Współpracuje z Teatrem Węgajty od zarania. Robił rekwizyty i rzeźby w scenografii Historii Vincenza, rysunki do Opowieści Kanterberyjskich i Kalevali.

• stragany, gry, lokalna żywność