Polski   English
A A A
  • projekt graficzny plakatu: Joanna Kaczmarczyk
    projekt graficzny plakatu: Joanna Kaczmarczyk

program


23 lipca środa

22.30
ośrodek teatralny Węgajty

Aleppo. Notes from the Dark – film dokumentalny Wojciecha Szumowskiego i Michała Przedlackiego oraz spotkanie z autorami

Aleppo. Notes from the Dark – od trzech lat trwa powstanie przeciwko bezlitosnej dyktaturze Assada. Skala przemocy, pogardy dla ludzkiej godności i wolności obywatelskich stosowana przez aktualny reżim polityczny w Syrii jest niewyobrażalnym skandalem uwłaczającym europejskim wartościom, którymi się tak szczycimy. Tam codziennie giną ludzie. Każdego dnia walczą o następne godziny życia. W lipcu i sierpniu 2013 roku Autorzy realizowali, w powstańczym, bombardowanym mieście Aleppo, jako jedyna zachodnia ekipa filmowa, materiał do filmu dokumentalnego p.t. Notatki z ciemności. Aleppo. Powstał unikalny zapis sytuacji w Syrii pokazujący normalnych ludzi.

Notatki z ciemności. Aleppo przedstawia 44 dni z życia mieszkańców największego miasta w Syrii. Wśród siedmiorga bohaterów są między innymi miejscowy dziennikarz dokumentujący tragiczną sytuację w mieście, muzułmański duchowny z organizacji People in Need, pomagający mieszkańcom biednej dzielnicy i lekarz, który w skrajnie trudnych warunkach próbuje ratować życie rannych.

Notatki z ciemności. Aleppo daje widzowi niepowtarzalną szansę spojrzenia na horror, jakim obecnie jest życie w Syrii. Jeśli chcemy zobaczyć, co tam się dzieje, to musimy go obejrzeć. Pomoże on nam zrozumieć, dlaczego nie możemy pozostawić Syrii samej sobie. Autorzy filmu ryzykowali życiem, by przekazać światu obraz tego, co dzieje się w Syrii. Powstrzymanie tego, co tam się dzieje, jest naszym moralnym obowiązkiem. Musicie obejrzeć ten film.
Janine di Giovanni, wydawca sekcji Bliski Wschód, Newsweek


Twórcy filmu – kilka zdań o ludziach, którzy tworzyli film. Jest ich kilkudziesięciu. Wszyscy byli ludźmi szczerymi, otwartymi, oddanymi wspólnej pracy nad filmem. Pragnęli aby ich prawda o rewolucji ujrzała światło dzienne. Ograniczyliśmy z Michałem osobistą narrację aby oddać głos bohaterom, kolegom, a później przyjaciołom. To oni są twórcami filmu – moi przyjaciele. Kilku z nich już przekroczyło granice tego świata.

Michał Przedlacki – pisarz i fotograf z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w tworzeniu I zarządzaniu programami interwencji kryzysowej I pomocy humanitarnej oraz doradztwie w sektorze pomocy humanitarnej. Pracował w Syrii, Afganistanie, Pakistanie, Czeczenii, Birmie, na Sri Lance, Indonezji, Etiopii początkowo współpracując z Polską Akcją Humanitarną, następnie z People in Need oraz okazyjnie z GIZ (German International Cooperation) i Welthungerhilfe. Organizując pomoc humanitarną w różnych zakątkach świata, dokumentuje te miejsca, ich tradycje i ludzi. Robi to wyjątkowo. Z zaangażowaniem i szacunkiem dla człowieka. Zdjęcia z miejsc doświadczonych przez klęski żywiołowe i konflikty zbrojne przyniosły mu międzynarodowe uznanie. Wspólnie z Wojciechem Szumowskim, Michał zdobył nagrodę za najlepszy reportaż telewizyjny (Cena marzeń Syryjczyków) w konkursie Grand Press 2013. Materiał dotyczy Syrii i życia cywilnych mieszkańców oblężonego Aleppo, bezbronnych ofiar walk z reżimem Baszara el-Asada.

Wojciech Szumowski – absolwent wydziału reżyserii PWSFTViT w Łodzi, reżyser, scenarzysta, producent filmów dokumentalnych, były szef reportażu TVP2, producent Discovery Historia, założyciel i wykładowca Akademii Reżyserii. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, jak Grand Press za najlepszy reportaż roku (dwukrotnie: w 2010 i w 2013 roku), czy Vancouver Award 2006 za Whiteout – wyprawa poza cień – film dokumentalny o wyprawie Marka Kamińskiego i Jasia Meli na Biegun Północny. Członek jury festiwali i konkursów filmowych.