Polski   English
A A A
  • projekt graficzny plakatu: Joanna Kaczmarczyk
    projekt graficzny plakatu: Joanna Kaczmarczyk

program


23 lipca środa

17.00
ośrodek teatralny Węgajty

Kabul, Bagdad, Ar Raqquah, Maarran… – spektakl zespołu TEĎ NÁDECH A LEŤ (Praga)

Teatralna mozaika złożona ze szczątków życia tych, którzy musieli się wyprowadzić, których losy napisała wojna.

Opowieści o tożsamości, nostalgii, determinacji i świadomości, że w każdym wypadku można iść do przodu.

Poza granicami znajomego, zabezpieczonego i stałego świata, żyją tu setki tysięcy uchodźców – każdy z nich, to istota ludzka, pełna wspomnień, marzeń, opowieści i „opowieści w opowieściach” – o krewnych, przyjaciołach, „bezimiennych”, którzy pomogli im, skrzywdzili ich albo wykorzystali, gdy ich losy skrzyżowały się na ścieżce.

Dla każdego z nich, świat rozpoznawanych i znajomych struktur legł w gruzach, wszystko, co zbudowali czy stworzyli podczas całego życia – rozpadło się na kawałki. Pomimo wszystkiego, co przecierpieli, opowieści ich pełne są humoru, lekkości, determinacji i woli, by dalej żyć to życie – z którego niejednokroć przetrwali tylko oni sami. Tylko czasem w ich oku zalśni łza… ale tylko przez chwilę.

Pracę nad przedstawieniem zainicjowała wyprawa na turecko-syryjskie pogranicze i spotkania z tymi, których nie można już zastać w domu. Okazało się, że więcej mamy z nimi wspólnego niż się zdaje.

Występują: Karolína Plachá, Radim Klásek, David Zelinka
Muzyka i pieśni: arabskie, kurdyjskie i inne
Reżyseria: David Zelinka

TEĎ NÁDECH A LEŤ – zespół teatralny Teraz Wdech i… Leć! (David Zelinka, Karolína Plachá i goście) zaczął działać w 2010. Oprócz tworzenia spektakli teatralnych, Zespół tworzy również własne publikacje: książki o niezwykłych rozwiązaniach graficznych i przestrzennych. Jednak ich podstawowym językiem wyrazu jest język teatralny.

Źródłem inspiracji są dla nas podróże, spotkania z ludźmi, ich historie, życie, obyczaje, wierzenia i pieśni. Tematy i wątki, wystarczająco głębokie i mocne, by pobudzić wolę mówienia o nich i dzielenia się nimi, znajdujemy w pejzażu i ludziach Gruzji, Indii, Kurdystanu i Syrii. Przewodnikami na drodze do rozpoznania naszego własnego pejzażu ojczystego są stare pieśni, morawskie i czeskie, ale także ukraińskie, polskie i słowiańskie.

Interesuje nas granie w różnych przestrzeniach, teatralnych i nieteatralnych, także w domach.
tednadechalet.cz

Strony: « Poprzednia 1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 24 Następna »